KRS 0000696491 | NIP 5272823095

Mamajuana: dominikańska tradycja, która staje się przemysłem

Mamajuana: dominikańska tradycja, która staje się przemysłem Wyróżniony

Firmy działające w wolnym obszarze celnym wytwarzają produkty i eksportują je do Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Chin, Wielkiej Brytanii i Kanady.


Republika Dominikańska posiada wiele cech społecznych, gospodarczych i kulturowych, które ją wyróżniają: plaże, charyzmatyczne społeczeństwo, góry, historia, artyści, piłkarze, muzyka, stabilność społeczna oraz polityczna. Jej kulturę ukształtowało połączenie dziedzictwa afrykańskiego, tubylczego i europejskiego. W tym połączeniu historii i losu pojawia się Mamajuana, legendarny produkt wytwarzany z mieszanki kory roślinnej, alkoholu i miodu. Łyk tego napoju smakuje dominikańskością, a z biegiem lat został doceniony również przez turystów.


Ten aromatyczny i słodki napój powstaje w wyniku maceracji lub fermentacji małych kawałków brezylki ciernistej, marabeli, liści cynamonu, goździków, pnącza indyjskiego, anyżu gwiazdkowego, rumu, miodu i popularnego czerwonego wina. Są tacy, którzy uważają, że zawiera on inne tajne składniki, które nadają mu dodatkowej mocy.


Mamajuana, wielokrotnie modyfikowana, przeszła drogę od zwykłej ziołowej mieszanki do dominikańskiego symbolu. Jej początki sięgają czasów Tainów, którzy stosowali mikstury z kory roślinnej do leczenia chorób. Wraz z przybyciem Krzysztofa Kolumba i afrykańskich niewolników zaczęto poddawać ją rożnym procesom, a następnie dodawać alkohol, aż do momentu osiągnięcia postaci, w której jest znana obecnie: jest to produkt o smaku alkoholowym, który działa na podniebienia nawet najbardziej sceptycznych degustatorów.


Według historyka, Rafaela Ramíreza, przed laty napój ten był spożywany przez bardziej popularną grupę społeczną o mniejszej sile nabywczej, podczas gdy obecnie mieszanka ta zyskała renomę i stała się częścią tożsamości Dominikańczyków.

Atrakcyjność turystyczna


Mamajuana jest wartość dodaną dla dominikańskiego przemysłu rumowego. Ponadto, stanowi atrakcję dla turystycznych miłośników życia nocnego i alkoholu. Jose Alberto, czyli „mały przyjaciel”, jak nazywany jest sprzedawca z Mercado Modelo, wyjaśnił, że głównymi nabywcami napoju są Dominikańczycy niemieszkający w kraju. Napój cieszy się również dużym zainteresowaniem wśród turystów, zwłaszcza Portorykańczyków.


Sprzedawca rękodzieła, Fausto Jiménez, zauważył, że mieszanka ta uszlachetnia zwykłe napoje i sprawia, że są one lepszej jakości. Zwrócił uwagę, że wiele osób, zwłaszcza obcokrajowców, poszukuje tego produktu, jako pamiątki.


Podkreślił, że nie wszystkie są tej samej jakości, ponieważ nie zawierają tak różnorodnych roślinnych, niezbędnych do uzyskania „dobrej Mamajuany”. Jiménez stwierdził, że na wielu butelkach znajduje się brezylka ciernista, co nie oznacza, że smak i charakterystyczny zapach napoju jest taki sam.


Ceny wahają się od 350 RD$ (dominikańskie peso) za małą butelkę ze wzorem inspirowanym rzemiosłem skórzanym i ręcznie malowanym do 3500 RD$ za butelkę o pojemności około 3,4 litra. Produkt jest również dostępny w plastikowych opakowaniach podróżnych. W zależności od wagi, ich cena może wynosić od 250 RD$ wzwyż.


Alcadio Cabrera, hurtownik, stwierdził, że worki z korą do produkcji likieru kosztują od 1 300 do 1 500 RD$. Cabrera jest handlowcem z ponad pięćdziesięcioletnim stażem. Wyjaśnił, że oprócz tradycyjnej Mamajuany roślinnej istnieje także ta wytwarzana z owoców morza. Do typowej mieszanki ziół dodawane są ośmiornice, kałamarnice i surowe małże, które - jak twierdzi sprzedawca – konserwowane są alkoholem i mogą kosztować 1500 RD$.

Właściwości Mamajuany


Sprzedawca podkreślił, że jedną z głównych właściwości przypisywanych napojowi jest działanie pobudzające seksualnie. Według Cabrery, rośliny wchodzące w jego skład wspomagają pracę nerek, usuwając kamienie i działają moczopędnie. „Mamajuana jest dobra na wszystko” - powiedział.


Na etykietach tego napoju można znaleźć informacje podkreślające właściwości lecznicze w przypadku grypy, a także wspomagające trawienie i poprawiające funkcjonowanie wątroby. Chociaż faktem jest, że prawdziwość właściwości medycznych przypisywanych koktajlowi nie została udowodniona, to konsumenci twierdzą, że czują się lepiej po jego spożyciu, nawet jeśli jest to związane tylko z zawartością alkoholu.

Przemysł

Mamajuana, produkowana na skalę przemysłową, co roku napędza miliony pesos. Produkt ten jest nie tylko wytwarzany domowym sposobem, ale także produkowany przez różne firmy działające w ramach strefy wolnego handlu, które eksportują go do takich krajów, jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Chiny, Wielka Brytania i Kanada. Jest on również dostępny w serwisie Amazon.


Według danych Krajowej Rady Wolnych Stref Eksportowych, wartość eksportu w latach 2018 - 2021 wynosiła około 163 511,46 dolarów. Pomimo negatywnego wpływu Covid-19 na gospodarkę, rok 2020 był rokiem o największym eksporcie, którego wartość wyniosła 72 062,71 dolarów, a następnie rok 2019 - 58 244,29 dolarów. Poza danymi Krajowej Rady Wolnych Stref Eksportowych, kraj nie dysponuje

Client 1
Client 1
Client 1
Client 1