KRS 0000696491 | NIP 5272823095

Dominikana stara się wzmocnić sektor turystyczny po pandemii COVID-19. Dominikana stara się wzmocnić sektor turystyczny po pandemii COVID-19.

Republika Dominikany oferuje turystom bezpłatne ubezpieczenie medyczne w nagłych wypadkach Wyróżniony

Nieaktualny

W środę rząd Dominikany ogłosił, że do 31 grudnia turystom przebywającym w hotelach na terenie kraju przysługiwać będzie bezpłatna opieka medyczna obejmująca wszelkie rodzaje nagłych wypadków, w tym COVID-19 oraz transport i leki użyte podczas interwencji medycznych.

Rozporządzenie weszło w życie we wtorek i stanowi część planu Republiki Dominikany mającego na celu odbudowę sektora turystycznego – głównego źródła dochodów państwa – który został mocno dotknięty skutkami pandemii. Ubezpieczenie gwarantuje pokrycie kosztów pobytu w hotelu w razie hospitalizacji podróżnego, finansowanie wydatków związanych ze zmianą lotu z powodu nagłych wypadków, a także pomoc prawną.

Pakietem medycznym objęci są jedynie turyści zatrzymujący się w hotelach. Aby aktywować ubezpieczenie, dana placówka informuje o przyjeździe podróżnego władze sektoru turystyki oraz Banreservas – instytucję państwową (bank), która finansuje ubezpieczenie.

Wydatki związane z opieką medyczną zostaną w całości pokryte przez rząd Dominikany; podróżni nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów. Ubezpieczenia finansowane są przez Banreservas za pośrednictwem firmy ubezpieczeniowej Seguros Reservas.

Jakie inny środki podjęto, aby zmobilizować sektor turystyczny?

Turyści przybywający do Dominikany zostali zwolnieni z obowiązku poddania się testom diagnostycznym typu PCR. We wszystkich hotelach wdrożono również protokół sanitarny mający na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Od środy na lotniskach rozpoczęto losowe testowanie pasażerów przybywających do kraju.

Uderzenie pandemii w turystykę dominikańską

Republika Dominikany ponownie otworzyła swoje granice 1 lipca 2020 roku. W ciągu pierwszego miesiąca zostało wynajętych jedynie 5% dostępnych miejsc noclegowych. Liczba przyjazdów zagranicznych spadła o 88% w lipcu i o 87,4% w sierpniu w porównaniu z danymi z tych samych miesięcy w ubiegłym roku.

W lipcu do kraju przybyło około 54 tys. turystów, w sierpniu – 50 tys., natomiast w obu miesiącach w 2019 roku liczba przyjazdów sięgała łącznie 400 tys.

Większość sieci hotelowych prowadzi obecnie działalność częściową. Zgodnie z decyzją podjętą w ubiegłym tygodniu przez Prezydenta Dominikany, Luisa Abinadera, wraz z 1 października nieczynne jak dotąd obiekty zaczną ponownie przyjmować turystów. Abinader wielokrotnie podkreślał, że regiony turystyczne należą do tych najmniej dotkniętych pandemią. Według danych Ministerstwa Zdrowia Dominikany liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem sięga 105 521, a liczba zgonów – 2 009.

Oficjalne dane wykazują, że w 2019 roku przemysł turystyczny Dominikany wygenerował ponad 7 689 mln dolarów.

Client 1
Client 1
Client 1
Client 1