KRS 0000696491 | NIP 5272823095

Region Azua to znacznie więcej niż plaże i słońce

Region Azua to znacznie więcej niż plaże i słońce Wyróżniony

Azua, prowincja położona na południu Republiki Dominikany, charakteryzuje się różnorodnością i wysokim potencjałem dla rozwoju turystyki.

Azua, leżąca 110 km na południowy zachód od stolicy Dominikany, ma wiele atutów turystycznych, takich jak plaże, rzeki, wodospady, pozostałości z epoki kolonialnej, parki narodowe, pomniki i zróżnicowane przyrodniczo tereny. Walory te czynią z prowincji ważny obszar dla ochrony ekologicznej Dominikany.

Według Zrzeszenia Organizatorów Turystyki i Rozwoju Azua, prowincja stanowi duży potencjał dla turystyki wypoczynkowej, bowiem jej południowa część obejmuje ponad 80 km wybrzeża, które skrywa takie plaże jak Monte Río, Las Caobitas, El Barco, Caney, Blanca, La Uvita, Mia, Caracoles, Tortuguero, Los Negros i Palmar de Ocoa.

Oprócz tego Azua jest wspaniałym terenem dla uprawiania turystyki krajoznawczej, gdyż w tej południowej prowincji Dominikany zbiegają się szlaki historii, kultury i przyrody.

Pośród jej historycznych miejsc wartych odwiedzenia można wyróżnić ruiny Cepi Cepi, ruiny Pueblo Viejo, ruiny klasztoru Las Mercedes i kościół Nuestra Señora de los Remedios, Park 19 de Marzo i Zatoka Pueblo Viejo.

Jeśli chodzi o turystykę pieszą i górską, na tym terenie znajduje się sześć obszarów chronionych: Rezerwat Leśny Loma el 20, Rezerwat Leśny Barreno, Park Narodowy Francisco Alberto Caamaño Deñó, Rezerwat Leśny Hatillo, Rezerwat Przyrody Manglares de Puerto Viejo i Park Narodowy Sierra Martín García.

Park Narodowy Valle Nuevo obejmuje swym obszarem gminę Constanza i Azua. To tutaj znajduje się drugie na świecie źródło naturalnie nasyconej dwutlenkiem węgla wody mineralnej Vichy, która znana jest ze swoich właściwości leczniczych i zastosowań w kosmetyce. Rejon obfituje w uzdrawiające wody termalne w okolicach Barreras, Peralta, Guayabal, Magueyal i Galindo.

W Azua znajdują się kąpieliska, które mogą uczynić z niej jedno z najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych w południowej części kraju. Słodkowodne laguny Caña de Castilla, Salvador i Baltazar, w okręgu Las Lagunas idealnie nadają się do żeglowania lub wędkowania.

Ekosystem wodny Los Cacaos tworzą dwa wodospady, leżące w odległości dwóch kilometrów od siebie. Jest najważniejszym celem ekoturystyki na trasie rzeki Vía, oprócz wodospadu Nene i pięciu innych rezerwuarów z mniejszymi wodospadami.

Burmistrz gminy, Ruddy González, wyjaśnił, że rozwój turystyki w Azua jest jednym z filarów działalności jego urzędu. Przykładem czego jest projekt, rozpoczęty na plaży Monte Río, najbardziej emblematycznej dla prowincji, w który zainwestowano 160 milionów peso dominikańskich (RD$).

Burmistrz Azua, Ruddy González.

Burmistrz zaznaczył, że to przedsięwzięcie zakłada budowę mariny i molo, wymianę piasku na plaży z szarego na biały oraz wzniesienie falochronu w pobliżu przepływającej tam rzeki. Jego zadaniem będzie kierowanie wody do najgłębszej części rzeki. Ponadto, zostanie wybudowanych osiem pawilonów, droga i toalety dla odwiedzających.

"Już prezydent Luis Abinader zapowiedział, że 50% kosztów budowy pokryje Ministerstwo Administracji, a Ministerstwo Turystyki (Mitur) dołoży resztę," powiedział burmistrz. Projekt powinien był rozpocząć się w styczniu, ale został odłożony z powodu pandemii Covid-19.

Gospodarka rolna

Według Gonzáleza rozwój prowincji jako docelowego miejsca podróży dla turystów sprzyja rolnictwu, ponieważ zwiększa sprzedaż i konsumpcję lokalnych produktów. To spowodowałoby trwały wzrost gospodarczy, ponieważ istniałby gwarantowany rynek zbytu na te produkty.

Gospodarkę rolną w Azua tworzą producenci bananów, manioku, pomidorów, warzyw, owoców, groszku gołębiego, kawy i innych produktów wykorzystywanych w branży turystycznej” - powiedział burmistrz.

Podkreślił też, że tutejsi rybacy handlują rybami np. tuńczykiem i owocami morza, takimi jak krewetki i homary.

Prezes Izby Handlowej Azua Ricardo Vílchez zapewnił, że prowincja dysponuje wszelkimi produktami potrzebnymi do zaspokojenia popytu kształtowanego przez turystykę.

Stwierdził też, że sektor rolniczy charakteryzuje ogromna różnorodność produktów. Ponadto handel jest przygotowany do zaopatrywania hoteli i restauracji, które znajdują się w czołówce branży turystycznej.

Jesteśmy w najlepszym momencie, aby świadczyć wysokiej jakości usługi turystyczne, ale musimy pracować nad promocją, aby turyści przyjeżdżali do nas, do miejsc jedynych w swoim rodzaju, które znajdą tylko tutaj” - powiedział.

Vílchez podkreślił, że turystyka jest kluczowa dla rozwoju prowincji, gdyż zapewniłaby tysiące miejsc pracy i pobudziłaby handel.

W tym kontekście, burmistrz dodał, że opracowywany jest program promocji Azua, ukazujący atrakcje turystyczne tego regionu, przy wsparciu ministerstwa turystyki (Mitur). Dodał, że „w tym celu pracuje się nad wykreowaniem odpowiedniego wizerunku przy wjeździe do prowincji, odpowiednim jej udekorowaniem  i przebudową parku Juana Pablo Duarte, w którym stworzy się aleję gwiazd, by wyróżnić gminy specjalizujące się w różnych dziedzinach”.

Przyznał, że pracuje się również nad stworzeniem infrastruktury uzupełniającej ofertę turystyczną okolicy oraz nad budową akweduktu, który dostarczy wodę do zaspokojenia potrzeb tego sektora. González podkreślił, że obszary południowe kraju stanowią szansę dla większego rozwoju turystyki w całej Dominikanie, ponieważ mają potencjał do poszerzania oferty turystycznej. Można w ten sposób pomóc w osiągnięciu celu jakim jest przyciągnięcie do kraju 10 milionów turystów rocznie.

Zaznaczył, że „we wschodniej części kraju niewiele jest plaż i nie ma tam miejsca na nowe projekty. Jednak region południowy cały jest wielką plażą, od San Cristóbal do Pedernales, a prowincja Azua rozciąga się na dużym obszarze. Jeśli stworzy się odpowiednie struktury, to można osiągnąć bujny rozwój gospodarczy”.

Wyzwania

Prezes Zrzeszenia Organizatorów Turystyki i Rozwoju Azua, Wendy Infante, stwierdziła, że pozycjonowanie prowincji jako odpowiedniego i docelowego miejsca podróży dla turystów, przy tym stabilnego, jest głównym wyzwaniem stojącym przed tą prowincją.

Powiedziała, że wraz ze zmianą motywacji do podróży, wzorców konsumpcji i zakupowych nawyków wśród turystów, destynacje turystyczne muszą dostosować się do tej nowej rzeczywistości.

Aby stworzyć odpowiedni cel podróży, trzeba odejść od zarządzania turystyką jako działalnością gospodarczą i przygotować kompletną ofertą z różnymi opcjami do wyboru dla odwiedzających. Aby zapewnić realny rozwój turystyki należy zawrzeć sojusz publiczno-prywatny”.

W tym celu zasugerowała stworzenie odpowiedniego dostępu do miejsc turystycznych i poprawę tego, co nie działa, co jest w złym stanie, gdyż ogranicza to liczbę odwiedzających. Trzeba też włączyć różne gminy do tworzenia szlaku turystycznego.

"Jako zrzeszenie pracujemy nad Planem Zagospodarowania Przestrzennego, wspólnie z siecią organizacji w regionie, z myślą o stworzeniu szlaku turystycznego, dla którego powstania niezbędny jest odpowiedni dostęp do miejsc turystycznych" - powiedziała.

W Azua stawia się na szkolenie profesjonalnych przewodników, pracowników obsługi klienta oraz utrzymanie stabilnej gastronomii mogącej poszerzyć ofertę turystyczną. „W wielu gminach możemy rozwijać turystykę historyczno-kulturową, agroturystykę, turystykę odnowy biologicznej i zdrowotną” - dodała.

Oferta gastronomiczna

Według prezesa Zrzeszenia Organizatorów Turystyki i Rozwoju Azua gastronomia charakterystyczna dla tej prowincji to kuchnia stawiająca na naturalne składniki z dodatkiem produktów rolnych typowych dla tego regionu.

Typowe danie na wybrzeżu to ryba smażona lub duszona z kokosem.

Potrawy, takie jak gulasz z mięsa koziego, gulasz z groszku gołębiego, el cirop (danie przygotowywane na różne sposoby, z warzywami bulwiastymi, kurczakiem, wołowiną lub wieprzowiną na obszarach górskich lub rybami i owocami morza na wybrzeżu) oraz el bobote, rodzaj wiejskich bułeczek z mąki z manioku (tradycyjnej w kuchni Indian Tainów), są częścią autentycznej i różnorodnej kuchni Azuana.

Na naszym wybrzeżu charakterystycznym daniem jest ryba smażona lub duszona z kokosem, która łączy w sobie smaki morza z salsą z pomidorów ekologicznych i kokosem. Jeśli chodzi o desery, mamy chacá, który przyrządza się z kukurydzy, mleka krowiego i mleka kokosowego. To jeden z najlepszych deserów w kraju” - podkreśliła.
Restauracje, takie jak San Miguel, El Barco i UNO Coffee Break ze swoją ofertą kulinarną trafiają w powszechne gusta.

José Miguel Matos, menedżer restauracji San Miguel, która od ponad 60 lat działa na plaży Monte Río, oraz menedżer restauracji El Barco, Fabricio Garrido, przyznają, że smażona ryba jest specjalnością wybrzeża.

To danie lubiane przez klientów odwiedzających restaurację, a średni koszt dania to 550 pesos. Ale przygotowujemy również paellę i cazuelę (la cazuela - rodzaj zapiekanki z owocami morza), ponieważ na nie jest duże zapotrzebowanie. "- powiedział Matos. Wyjaśnił, że wiele osób przybywa na plaże w zatoce Azua i że jego restauracja ma też w ofercie transport łodzią siedmioosobową na plaże Playa Blanca i El Barco w cenie 300 RD $.

Należy reklamować nasze plaże, ściągać tu turystów i to pobudzi naszą gospodarkę. W kwestii dbania o atrakcje turystyczne, to władze utrzymują plaże w czystości i pracują nad podnoszeniem świadomości mieszkańców” - powiedział.

Menedżer El Barco wyjaśnił, że restauracja skupia się na kupowaniu produktów spożywczych od lokalnych handlarzy, producentów i rybaków, aby w ten sposób przyczyniać się do rozwoju gospodarczego tego obszaru.

Garrido chce promować nocne imprezy, aby przyciągnąć na plażę więcej odwiedzających. „Do tego potrzebne jest m.in. oświetlenie, odgrzybianie, ochrona. To sprawiłoby, że plaża Monte Río cieszyłaby się większą popularnością. Restauracja, po swoim otwarciu, próbowała wprowadzić rozrywkę nocną na plaży , ale bez powodzenia. Ludzie nie są przyzwyczajeni do życia nocnego z powodu braku odpowiednich warunków”- dodał.

Restauracja El Barco posiada basen, z którego można korzystać wpłacając 100 pesos.

Garrido przyznał, że rozważa budowę trzypiętrowego hotelu z 19 pokojami i organizowanie wycieczek do okolicznych plaż oraz do historycznych miejsc, aby umożliwić turystom poznanie miasta.
Lokal UNO Coffee Break, zlokalizowany w centrum miasta, serwuje dania ze świeżych produktów oraz urozmaica menu tworząc coraz to nowe potrawy. Krismilda Ciccone, odpowiedzialna za zarządzanie zasobami ludzkimi w UNO Coffee Break, podkreśliła, że większość ich dań przygotowuje się w oparciu o koncepcję szybkiej obsługi, tak by klienci otrzymywali jedzenie w mniej niż 25 minut.

Wskazała, że restauracja opracowała menu „fitness”, aby przyciągnąć turystów pragnących odżywiać się zdrowo, w tym między innymi sałatki „fit”, burrito „fit”, w którym tortilla jest przygotowywana na bazie szpinaku.

Według Ciccone, aby osiągnąć większy rozwój gastronomiczny w okolicy, opracowywany jest plan współpracy z innymi restauracjami, mając na uwadze założenie stowarzyszenia lokali, które wspólnie opracują szlak gastronomiczny dla turystów. „Staramy się wdrożyć plan, aby móc oferować turystom nie tylko dania kuchni lokalnej, ale też krajowej i międzynarodowej.”

Rybacy

Manuel Pineda, który od ponad 30 lat zajmuje się rybołówstwem, wyjaśnił, że wzrost liczby turystów zwiększyłby sprzedaż i pomógłby poprawić jakość życia rodzin mieszkających w Palmar de Ocoa, dla których łowienie ryb stanowi główne źródło utrzymania.

Jesteśmy rodzinami o niskich dochodach i musimy sprzedawać ryby, aby przeżyć. Jeśli uda się ożywić turystykę i liczba odwiedzających zwiększy się, sprzedaż ryb wzrośnie” - podkreślił.

Stwierdził, że turyści będą mogli odkrywać różnego rodzaju ryby, takie jak tuńczyk, dorada, karita, marlin, makrela i inne gatunki, które są bogactwem zatoki.

Noclegi

Miasto dysponuje różnorodną bazą noclegową, która pozwala zapewnić przyjeżdżającym przyjemny pobyt.

Hotel Montemar, położony przy wjeździe do miasta, oferuje komfortowe pokoje z widokiem na morze i góry. Dbając o zrównoważony rozwój, zainstalowano panele słoneczne, dzięki którym uzyskuje się 50% zapotrzebowania na energię elektryczną. Hotel dysponuje siłownią, basenem, klimatyzowanymi pokojami z telewizją, Internetem, ciepłą wodą, a średni koszt za nocleg waha się od 2000 do 2500 peso dominikańskich (RD$).

Hotel Ibiza, położony w Palmar de Ocoa w Azua, posiada restaurację, bar, ogród oraz bezpłatny Internet. Ponadto wszystkie pokoje hotelowe wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem, klimatyzację i łazienkę.

Client 1
Client 1
Client 1
Client 1